(részlet Szabó György: Javasasszony unokája című könyvéből)
A mezei katángot (vagy katángkórót) vad cikóriaként is ismerjük,
mint nagyon hasznos növényt. Teának főzéssel kell elkészíteni – a
szárleveles részt is, mert a kórószerű növénynek alig van levele, és a
szárból csak főzéssel oldódnak ki a hatóanyagok.A katángkóró májat, vesét, lépet tisztít, az epehólyag tökéletes kiürítését segíti elő, leválasztja a vizet, étvágygerjesztő, sárgaság ellen jó hatású. Elősegíti a bélműködést, nem engedi, hogy az elfogyasztott étel mind felszívódjon és lerakódjon a szervezetünkben. Ebből eredően a fogyasztóteák egyik alkotóeleme.
A máj és az epehólyag működésének elősegítésére kúraszerűen alkalmazzuk. Egy hétig minden reggel éhgyomorra igyunk meg egy csésze teát belőle. A második héten már csak minden második reggel, a harmadik héten már csak kétszer, azaz háromnaponként igyunk belőle reggel egy csésze teát. A teát főzéssel készítjük úgy, hogy egy teáskanál füvet vagy gyökeret egy percig főzünk. Ezt a kúrát egy évben kétszer elegendő elvégezni.
A víz elhajtására naponta minden reggel kell egy csésze teát meginni két-három napig. A lép tisztítására egy héten két alkalommal igyanak meg egy-egy csésze teát a nap bármely szakában. Étvágygerjesztőül is használható a katáng. Ebből a célból napi két csésze teát javasolok, reggel és délben étkezés előtt. Fogyasztó teának – egy hét alatt egy-két kilót fogyaszt – egy rész mezei katáng, egy rész veronika, és egy fél rész fehér árvacsalán (virág, levél) keverékét javasolom. Este 3 dl vízzel egy teáskanál keveréket egy percig főzzük, pótoljuk az elfőtt vizet, és minden étkezés előtt egy decit megiszunk belőle. Két-három hét után jelentkezik az eredmény, azaz az első kiló akkor megy le. Minden nap kell inni. A hatóanyagot már leírtam, nem szívódik fel tőle minden, amit megettünk. A veronika zsíroldó, az árvacsalán erős savcsökkentő is, ezért csökken tőle az étvágyunk.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése